ipad pro m4 vs m2

iPad Pro M4 Vs iPad Pro M2 – porównanie tabletów Apple

Który model wybrać?
Bartek Zebrowski

iPad Pro M4 Vs iPad Pro M2 – porównanie tabletów Apple

Który model wybrać?
Bartek Zebrowski
Nowa generacja iPada Pro z czipem M4 wzbudziła sporo emocji wśród fanów Apple. Smuklejsza konstrukcja, zupełnie nowy wyświetlacz OLED i bezkonkurencyjna wydajność – wszystko brzmi imponująco. Ale czy różnice względem poprzedniego iPada Pro M2 są naprawdę aż tak duże, by uzasadnić dopłatę? Sprawdź nasze porównanie iPad Pro M4 vs M2 i przekonaj się, który model lepiej odpowie Twoim potrzebom.

Porównanie specyfikacji iPad Pro M4 vs iPad Pro M2

Poniżej znajdziesz bezpośrednie porównanie iPada Pro M4 i iPada Pro M2, które pokazuje najważniejsze różnice w specyfikacji i możliwościach obu modeli.

 

Porównanie iPad Pro M4 vs iPad Pro M2
CechaiPad Pro M4 (2024)iPad Pro M2 (2022)
ProcesorApple M4 (3 nm, do 10 rdzeni CPU)Apple M2 (5 nm, 8 rdzeni CPU)
EkranUltra Retina XDR (Tandem OLED)Liquid Retina XDR mini-LED (12,9″) / LCD (11″)
Odświeżanie120 Hz ProMotion120 Hz ProMotion
Jasność1000 nitów (HDR do 1600 nitów)1000 nitów (HDR do 1600 nitów)
RAMdo 16 GBdo 16 GB
Pamięć256 GB – 2 TB128 GB – 2 TB
Kamera tylna12 MP (szerokokątna)12 MP + LiDAR
Kamera przednia12 MP (pozioma orientacja)12 MP (pionowa orientacja)
Apple Pencilobsługa Apple Pencil Proobsługa Apple Pencil 2
Grubość / waga5,1–5,3 mm / 444–579 g5,9–6,4 mm / 466–682 g
ZłączeUSB-C (Thunderbolt 3)USB-C (Thunderbolt 3)
iPad Pro 4 8/128GB WiFi 11" (2022) Gwiezdna Szarość
iPad Pro 4 8/128GB WiFi 11" (2022) Gwiezdna Szarość

Wydajność – M2 vs M4. Ile daje nowy proces technologiczny?

ParametriPad Pro M2iPad Pro M4
Proces technologiczny5 nm3 nm
CPU8 rdzenido 10 rdzeni
GPU10 rdzenido 10 rdzeni (nowa architektura)
Wzrost wydajności~50–60% (GPU)

Różnica wynika głównie z przejścia na proces 3 nm w M4, który pozwala uzyskać więcej mocy przy niższym zużyciu energii. W zadaniach graficznych i montażu wideo M4 potrafi być nawet o 50–60% szybszy.

 

W codziennym użytkowaniu (Safari, notatki, streaming) różnice są jednak mniej zauważalne. M2 nadal działa bardzo płynnie i bez opóźnień.

Ekran – OLED iPada Pro M4 vs mini-LED w iPadzie Pro M2

ParametriPad Pro M2iPad Pro M4
Technologiamini-LED (12,9″) / LCD (11″)Tandem OLED
Kontrastbardzo wysokipraktycznie nieskończony
Czerńbardzo dobraidealna
Jasność HDRdo 1600 nitówdo 1600 nitów

To największy upgrade w całym urządzeniu. Tandem OLED w M4 oferuje perfekcyjną czerń i wyższy kontrast niż mini-LED. Obraz jest bardziej „głęboki” i realistyczny, szczególnie w filmach i pracy z grafiką. Jasność HDR pozostaje na podobnym poziomie, ale subiektywna jakość obrazu jest wyższa.

 

Jeśli pracujesz z kolorem – różnica jest wyraźna.

iPad Pro 3 8/128GB WiFi 11" (2021) Gwiezdna Szarość
iPad Pro 3 8/128GB WiFi 11" (2021) Gwiezdna Szarość

Grubość i waga – jak bardzo M4 jest cieńszy?

ParametriPad Pro M2iPad Pro M4
Grubość5,9–6,4 mm5,1–5,3 mm
Waga466–682 g444–579 g
Różnica w wadzedo ~100 g lżejszy

iPad Pro M4 to jeden z najcieńszych produktów Apple. Różnica ~1 mm grubości i nawet 100 g wagi jest odczuwalna przy dłuższym trzymaniu.

 

Szczególnie docenisz to przy pracy mobilnej lub rysowaniu. To nie tylko liczby – tablet faktycznie wydaje się „lżejszy w użyciu”.

Apple Pencil i akcesoria – co zmienia wersja Pro?

ParametriPad Pro M2iPad Pro M4
RysikApple Pencil 2Apple Pencil Pro
Nowe funkcjesqueeze, haptic feedback
Kompatybilnośćszerokatylko nowe akcesoria

Apple Pencil Pro wprowadza nowe funkcje, takie jak gest ściskania (squeeze) czy haptyczne informacje zwrotne. To przydatne w pracy kreatywnej – szczególnie w ilustracji i projektowaniu.

 

Jednocześnie oznacza to brak kompatybilności wstecznej – starsze akcesoria nie będą działać z M4. Dla części użytkowników to ważny aspekt przy wyborze.

Kamera i układ – mała zmiana, duża wygoda

ParametriPad Pro M2iPad Pro M4
Kamera przedniapionowapozioma
Kamera tylna12 MP + LiDAR12 MP
LiDARtakbrak

Zmiana położenia kamery przedniej na poziomą ma duże znaczenie w codziennym użyciu. Wideorozmowy wyglądają bardziej naturalnie, szczególnie przy korzystaniu z klawiatury.

 

M4 traci natomiast sensor LiDAR, który był użyteczny głównie w zastosowaniach AR. Dla większości użytkowników to zmiana neutralna.

Pamięć i konfiguracje iPadów Pro M2 i M4 – gdzie zaczyna się różnica?

ParametriPad Pro M2iPad Pro M4
Startowa pamięć128 GB256 GB
Maksymalna2 TB2 TB
RAMdo 16 GBdo 16 GB

iPad Pro M4 startuje od 256 GB, co jest bardziej praktyczne przy pracy z dużymi plikami. W M2 podstawowa wersja 128 GB może szybko się zapełnić.

 

W wyższych konfiguracjach oba modele oferują podobne możliwości. Różnica dotyczy głównie punktu wejścia.

iPad Air 5 64GB WiFi 10.9" (2022) Różowy
iPad Air 5 64GB WiFi 10.9" (2022) Różowy
iPad Air 5 256GB WiFi 10.9" (2022) Fioletowy
iPad Air 5 256GB WiFi 10.9" (2022) Fioletowy

Czy iPad Pro M4 jest lepszy od iPada Pro M2?

Tak – ale nie zawsze „lepszy”

znaczy „bardziej opłacalny”.

Dla większości użytkowników M2 nadal będzie potężnym tabletem premium, zwłaszcza jeśli korzystasz głównie z notatek, Safari, Netflixa, Photoshopa czy montażu filmów w 4K.

 

M4 pokazuje swoje możliwości dopiero w zastosowaniach profesjonalnych – edycji wideo ProRes, grafice 3D czy pracy z dużymi plikami w aplikacjach takich jak DaVinci Resolve.

 

Jeśli więc zależy Ci na najwyższej mocy, najlepszym ekranie i nowym Apple Pencil Pro – M4 to przyszłościowy wybór. Jeśli jednak szukasz sprzętu do codziennej pracy, nauki i rozrywki, M2 wciąż oferuje fantastyczny stosunek ceny do jakości.

iPad Pro M4 czy M2 - który wybrać?

Potrzeby użytkownikaLepszy wybór
Rysowanie, montaż, praca kreatywnaiPad Pro M4
Nauka, codzienne notatki, filmyiPad Pro M2
Najlepszy ekran i designiPad Pro M4
Najlepszy stosunek ceny do możliwościiPad Pro M2
Kompatybilność z Apple Pencil 2iPad Pro M2

iPady refurbished - mądrze, taniej, bez kompromisów

Nie zawsze warto gonić za najnowszym modelem. odnowione tablety Apple (refurbished) pozwalają korzystać z jakości charakterystycznej dla marki w znacznie niższej cenie – po pełnej diagnostyce, z gwarancją i w stanie „jak nowy”.

To rozwiązanie, które łączy oszczędność, bezpieczeństwo i troskę o środowisko.

 

W ofercie SWOPiFY znajdziesz między innymi odnowione modele iPad Pro M1 i M2 – nadal bardzo wydajne, świetne do pracy kreatywnej i codziennego użytkowania, a przy tym znacznie tańsze niż najnowsze generacje. Dostępne są także iPady Air, takie jak  odnowione iPady Air M1, które stanowią lżejszą i bardziej przystępną cenowo alternatywę.

iPad Air 5 64GB WiFi 10.9" (2022) Gwiezdna Szarość
iPad Air 5 64GB WiFi 10.9" (2022) Gwiezdna Szarość
iPad Air 5 64GB WiFi 10.9" (2022) Księżycowa Poświata
iPad Air 5 64GB WiFi 10.9" (2022) Księżycowa Poświata

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto kupić iPada Pro M2 w 2026 roku?

Tak. iPad Pro M2 nadal oferuje ogromną moc i ekran klasy XDR. Dla większości użytkowników to bardziej opłacalna opcja niż nowy M4, zwłaszcza że jest dostępny w niższej cenie.

Nieznacznie. Oba modele oferują podobny czas pracy – ok. 10 godzin przeglądania internetu lub oglądania filmów. Różnice w praktyce są minimalne.

Nie, tylko nowy Apple Pencil Pro. Użytkownicy Pencil 2 mogą pozostać przy iPadzie Pro M2 lub Air M1.

Nie zawsze. Przy przeglądaniu internetu, notatkach czy oglądaniu filmów oba modele działają równie płynnie. Różnice widać głównie przy bardziej wymagających zadaniach, jak montaż wideo czy grafika 3D.

To zależy od zastosowania. Jeśli pracujesz z grafiką, zdjęciami lub wideo, ekran OLED w M4 robi dużą różnicę. Do codziennego użytkowania ekran w M2 nadal oferuje bardzo wysoką jakość.

O AUTORZE:

Bartek Zebrowski

Jestem pasjonatem odnowionej elektroniki – pokazuję, że można mieć świetny sprzęt bez przepłacania i bez dokładania kolejnych elektrośmieci. Na blogu dzielę się wiedzą i doświadczeniem, żeby inspirować do sprytniejszych i bardziej świadomych wyborów technologicznych.

O AUTORZE:

Bartek Zebrowski

Jestem pasjonatem odnowionej elektroniki – pokazuję, że można mieć świetny sprzęt bez przepłacania i bez dokładania kolejnych elektrośmieci. Na blogu dzielę się wiedzą i doświadczeniem, żeby inspirować do sprytniejszych i bardziej świadomych wyborów technologicznych.

Spis treści: