Dodano:
Dodano:
Poniższa tabela przedstawia najważniejsze różnice między iPhonem 17e a iPhonem Air, obejmujące ich specyfikację techniczną
| Parametr | iPhone 17e | iPhone Air |
|---|---|---|
| Premiera | 2026 | 2025 |
| Procesor | Apple A19 | Apple A19 Pro |
| Ekran | OLED, 6,1 cala | OLED, 6,5 cala |
| Rozdzielczość | 2532 × 1170 px | 2736 × 1260 px |
| Odświeżanie | 60 Hz | Do 120 Hz |
| Jasność typowa | 800 nitów | 1000 nitów |
| Obudowa | Aluminium i szkło | Tytan i szkło |
| Wymiary | 146,7 × 71,5 × 7,8 mm | 156,2 × 74,7 × 5,64 mm |
| Masa | 170 g | 165 g |
| Aparat tylny | Fusion 48 MP | Fusion 48 MP |
| Zoom | 2× jakości optycznej, do 10× cyfrowego | 2× jakości optycznej, do 10× cyfrowego |
| Aparat przedni | TrueDepth 12 MP | Center Stage 18 MP |
| Wideo | 4K Dolby Vision, do 60 kl./s | 4K Dolby Vision, do 60 kl./s |
| Bateria | 4005 mAh | 3149 mAh |
| Pamięć | 256 lub 512 GB | 256 GB, 512 GB lub 1 TB |
| Ładowanie bezprzewodowe | MagSafe i Qi2 do 15 W | MagSafe i Qi2 do 20 W |
| Odporność | IP68 | IP68 |
| Parametr | iPhone 17e | iPhone Air |
|---|---|---|
| Wysokość | 146,7 mm | 156,2 mm |
| Szerokość | 71,5 mm | 74,7 mm |
| Grubość | 7,8 mm | 5,64 mm |
| Waga | 170 g | 165 g |
| Materiał ramki | Aluminium | Tytan |
iPhone Air jest o 2,16 mm cieńszy i 5 g lżejszy, mimo większego ekranu. Tytanowa konstrukcja nadaje mu bardziej premium charakter, a smukła obudowa sprawia, że łatwo wsunąć go do kieszeni. iPhone 17e jest niższy i węższy, dlatego może być wygodniejszy dla osób, które preferują bardziej kompaktowe telefony.
Oba modele mają klasę odporności IP68, co oznacza ochronę przed pyłem oraz możliwość zanurzenia w wodzie w warunkach określonych przez producenta. Nie jest to jednak gwarancja całkowitej wodoszczelności w każdej sytuacji. Warto pamiętać również o etui – szczególnie jeśli zależy Ci na ochronie urządzenia przed skutkami upadków.
| Parametr | iPhone 17e | iPhone Air |
|---|---|---|
| Przekątna | 6,1 cala | 6,5 cala |
| Rozdzielczość | 2532 × 1170 px | 2736 × 1260 px |
| Zagęszczenie pikseli | 460 ppi | 460 ppi |
| Odświeżanie | 60 Hz | Do 120 Hz |
| Jasność typowa | 800 nitów | 1000 nitów |
| Jasność HDR | 1200 nitów | 1600 nitów |
Oba modele mają ekrany OLED o zagęszczeniu 460 ppi, więc oferują taką samą ostrość obrazu. iPhone Air ma jednak przekątną większą o 0,4 cala, jasność typową wyższą o 25% i jasność HDR wyższą o około 33%. Dzięki temu zapewnia więcej przestrzeni roboczej i lepszą czytelność w jasnym otoczeniu.
Różnica dotyczy też odświeżania: iPhone 17e oferuje 60 Hz, a iPhone Air do 120 Hz. Dwukrotnie wyższa częstotliwość odświeżania przekłada się na płynniejsze przewijanie stron, animacje i gry. Jeśli zależy Ci na płynności obrazu i większym ekranie, Air wypada korzystniej.
| Parametr | iPhone 17e | iPhone Air |
|---|---|---|
| Procesor | Apple A19 | Apple A19 Pro |
| CPU | 6 rdzeni | 6 rdzeni |
| GPU | 4 rdzenie | 5 rdzeni |
| Neural Engine | 16 rdzeni | 16 rdzeni |
| Benchmark Geekbench 6 – CPU Multi-Core | ok. 8921 pkt | ok. 9226 pkt |
| Apple Intelligence | Tak | Tak |
Oba modele mają 6-rdzeniowe CPU i 16-rdzeniowy Neural Engine. W wynikach Geekbench 6 iPhone Air zdobył około 9226 punktów w teście wielordzeniowym, a iPhone 17e około 8921 punktów – to przewaga Air o około 3,4%. Są to przykładowe wyniki testów, a nie gwarantowane rezultaty każdego egzemplarza.
Większa różnica dotyczy grafiki: A19 Pro ma 5-rdzeniowe GPU, podczas gdy A19 ma 4 rdzenie graficzne. To o 25% więcej rdzeni GPU w iPhonie Air, co może mieć znaczenie w wymagających grach i aplikacjach graficznych. Do codziennych zadań, takich jak korzystanie z komunikatorów, przeglądarki czy nawigacji, oba procesory zapewniają wysoką wydajność.
| Parametr | iPhone 17e | iPhone Air |
|---|---|---|
| Aparat tylny | Fusion 48 MP | Fusion 48 MP |
| Przysłona | f/1,6 | f/1,6 |
| Stabilizacja optyczna | Tak | Tak |
| Zoom 2× | Tak, jakości optycznej | Tak, jakości optycznej |
| Zoom cyfrowy | Do 10× | Do 10× |
| Aparat przedni | 12 MP | 18 MP Center Stage |
Oba modele wykorzystują tylny aparat Fusion 48 MP z przysłoną f/1,6, optyczną stabilizacją obrazu i możliwością wykonywania zdjęć w rozdzielczości 24 lub 48 MP. Oferują również tryb nocny, portrety z kontrolą głębi ostrości i zoom 2× jakości optycznej. Sama liczba megapikseli nie przesądza o jakości fotografii, dlatego nie należy zakładać, że zdjęcia z obu modeli będą identyczne w każdych warunkach.
Większa różnica pojawia się z przodu. iPhone Air ma aparat Center Stage 18 MP z funkcją automatycznego kadrowania, co przyda się podczas selfie grupowych, wideorozmów i tworzenia materiałów do mediów społecznościowych. iPhone 17e z aparatem 12 MP nadal pozwala robić zdjęcia i nagrywać filmy w 4K, więc do codziennych zastosowań również będzie wystarczający.
| Funkcja | iPhone 17e | iPhone Air |
|---|---|---|
| Wideo 4K Dolby Vision | Do 60 kl./s | Do 60 kl./s |
| Wideo w zwolnionym tempie | 1080p, do 240 kl./s | 1080p, do 240 kl./s |
| Stabilizacja obrazu | Tak | Tak |
| Nagrywanie dwoma aparatami | Brak tej funkcji w specyfikacji | Tak, do 4K Dolby Vision przy 30 kl./s |
| Przedni aparat | 12 MP | 18 MP Center Stage |
Podstawowe możliwości nagrywania filmów tylnym aparatem są zbliżone: oba modele obsługują 4K Dolby Vision do 60 kl./s oraz nagrywanie w zwolnionym tempie w 1080p. Do wakacyjnych nagrań, rolek i filmów rodzinnych iPhone 17e oferuje więc solidny zestaw funkcji.
iPhone Air ma przewagę przy tworzeniu treści, ponieważ umożliwia jednoczesne nagrywanie dwoma aparatami i oferuje bardziej zaawansowany aparat przedni. To przydatne rozwiązanie dla vlogerów, twórców internetowych i osób, które często nagrywają siebie oraz otoczenie w jednym materiale.
Parametr | iPhone 17e | iPhone Air |
|---|---|---|
Pojemność baterii | 4005 mAh | 3149 mAh |
Odtwarzanie wideo | Do 26 godzin | Do 27 godzin |
Odtwarzanie wideo w streamingu | Do 21 godzin | Do 22 godzin |
Ładowanie bezprzewodowe MagSafe i Qi2 | Do 15 W | Do 20 W |
Szybkie ładowanie przewodowe | Do 50% w 30 min | Do 50% w 30 min |
iPhone 17e ma baterię o pojemności 4005 mAh, czyli o 856 mAh (około 27%) większą niż akumulator 3149 mAh w iPhonie Air. Mimo mniejszej baterii Air deklaruje do 27 godzin odtwarzania wideo, a 17e do 26 godzin, co pokazuje, że sama pojemność nie przesądza o czasie pracy – znaczenie mają również energooszczędność podzespołów i optymalizacja systemu.
Oba modele można szybko naładować do około 50% w 30 minut przy użyciu odpowiedniego zasilacza sprzedawanego oddzielnie. Air obsługuje szybsze ładowanie bezprzewodowe MagSafe i Qi2 – do 20 W zamiast 15 W w iPhonie 17e. Jeśli często korzystasz z ładowarek magnetycznych, ta różnica może być praktyczna.
| Parametr | iPhone 17e | iPhone Air |
|---|---|---|
| Podstawowa pamięć | 256 GB | 256 GB |
| Wariant średni | 512 GB | 512 GB |
| Największa pamięć | 512 GB | 1 TB |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | 5.3 | 6 |
| Złącze | USB-C, USB 2 | USB-C, USB 2 |
Oba modele zaczynają się od 256 GB pamięci, co powinno wystarczyć wielu osobom na aplikacje, zdjęcia i filmy. Jeśli jednak nagrywasz dużo materiałów 4K lub przechowujesz obszerną bibliotekę zdjęć lokalnie, iPhone Air dostępny w wersji 1 TB zapewnia większy zapas miejsca.
Air obsługuje Wi-Fi 7 i Bluetooth 6, natomiast 17e korzysta z Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.3. Różnica może być istotna przy korzystaniu z kompatybilnego routera i nowoczesnych akcesoriów, ale nie musi być odczuwalna w każdym domu. W obu urządzeniach port USB-C obsługuje standard USB 2, więc nie należy oczekiwać transferów typowych dla szybszych standardów USB.
Wybierz iPhone’a 17e, jeśli:
Wybierz iPhone’a Air, jeśli:
Odnowiony telefon to sposób na oszczędność i zakup smartfona w bardzo dobrym stanie bez konieczności wybierania nowego egzemplarza. Jeśli zależy Ci na jakości, ale nie chcesz płacić pełnej ceny za urządzenie prosto z fabryki, warto sprawdzić ofertę odnowionych iPhone’ów. Przed zakupem zwróć uwagę na stan baterii, opis kondycji urządzenia, warunki gwarancji i zasady zwrotu.
W SWOPiFY odnowione smartfony przechodzą 44-punktową weryfikację. Taka kontrola ma pomóc wykryć nieprawidłowości i ocenić działanie urządzenia przed sprzedażą. To ważna informacja dla osób, które obawiają się ukrytych wad lub nie wiedzą, czego oczekiwać po telefonie odnowionym – przed wyborem konkretnego egzemplarza warto również zapoznać się z jego opisem i warunkami zakupu.
Wybór odnowionego iPhone’a może przynieść korzyści nie tylko portfelowi. Dłuższe użytkowanie elektroniki pomaga ograniczać potrzebę produkcji nowych urządzeń, a tym samym zużycie surowców i powstawanie elektroodpadów. Jeśli obecny model nadal dobrze spełnia Twoje potrzeby, rozważenie odnowionego telefonu to sposób na połączenie oszczędności z bardziej odpowiedzialnym podejściem do elektroniki.
To zależy od potrzeb. iPhone 17e oferuje ekran 6,1 cala i czip A19, natomiast Air ma ekran 6,5 cala z odświeżaniem do 120 Hz, procesor A19 Pro i bardziej zaawansowany aparat przedni.
Oba modele mają tylny aparat Fusion 48 MP z optyczną stabilizacją obrazu i zoomem 2× jakości optycznej. iPhone Air ma jednak przedni aparat 18 MP Center Stage i oferuje nagrywanie dwoma aparatami, dlatego będzie ciekawszą opcją dla twórców treści.
Według danych Apple iPhone Air pozwala odtwarzać wideo do 27 godzin, a iPhone 17e do 26 godzin. Rzeczywisty czas pracy zależy od sposobu użytkowania i ustawień urządzenia.
Tak, jeśli chcesz ograniczyć koszt zakupu i wybierasz urządzenie sprawdzone przed sprzedażą. Warto zweryfikować stan baterii, zakres kontroli technicznej, gwarancję i warunki zwrotu, aby świadomie ocenić ofertę.
O AUTORZE:
Jestem pasjonatem odnowionej elektroniki – pokazuję, że można mieć świetny sprzęt bez przepłacania i bez dokładania kolejnych elektrośmieci. Na blogu dzielę się wiedzą i doświadczeniem, żeby inspirować do sprytniejszych i bardziej świadomych wyborów technologicznych.
O AUTORZE:
Jestem pasjonatem odnowionej elektroniki – pokazuję, że można mieć świetny sprzęt bez przepłacania i bez dokładania kolejnych elektrośmieci. Na blogu dzielę się wiedzą i doświadczeniem, żeby inspirować do sprytniejszych i bardziej świadomych wyborów technologicznych.