Dodano:
Dodano:
Na początek porównajmy iPhone’a 17e i iPhone’a 16e pod względem najważniejszych parametrów technicznych.
| Parametr | iPhone 17e | iPhone 16e |
|---|---|---|
| Premiera | 2026 | 2025 |
| Procesor | Apple A19 | Apple A18 |
| Ekran | OLED Super Retina XDR, 6,1 cala | OLED Super Retina XDR, 6,1 cala |
| Rozdzielczość | 2532 × 1170 px | 2532 × 1170 px |
| Odświeżanie | 60 Hz | 60 Hz |
| Aparat główny | 48 MP | 48 MP |
| Aparat przedni | 12 MP | 12 MP |
| Nagrywanie wideo | 4K Dolby Vision do 60 kl./s | 4K Dolby Vision do 60 kl./s |
| Bateria | Do 26 godz. odtwarzania wideo | Do 26 godz. odtwarzania wideo |
| Pamięć w podstawowej wersji | 256 GB | 128 GB |
| Dostępne pojemności | 256 GB, 512 GB | 128 GB, 256 GB, 512 GB |
| Ładowanie bezprzewodowe | MagSafe i Qi2 do 15 W | Qi |
| Wymiary | 146,7 × 71,5 × 7,8 mm | 146,7 × 71,5 × 7,8 mm |
| Masa | 170 g | 167 g |
| Ochrona przed wodą i pyłem | IP68 | IP68 |
| Parametr | iPhone 17e | iPhone 16e |
|---|---|---|
| Wysokość | 146,7 mm | 146,7 mm |
| Szerokość | 71,5 mm | 71,5 mm |
| Grubość | 7,8 mm | 7,8 mm |
| Masa | 170 g | 167 g |
| Przednia warstwa ochronna | Ceramic Shield 2 | Ceramic Shield |
Oba modele mają identyczne wymiary, aluminiową ramkę i szklany tył. iPhone 17e waży o 3 g więcej, a jego przednią szybę wykonano w nowszej technologii Ceramic Shield 2. Oba telefony mają klasę odporności IP68, ale nie oznacza to całkowitej odporności na uszkodzenia ani bezwarunkowej ochrony przed zalaniem.
Jeśli zależy Ci na poręcznym telefonie, różnica między modelami jest praktycznie nieodczuwalna. Przy zakupie etui warto natomiast sprawdzić jego zgodność z konkretnym modelem, szczególnie jeśli chcesz korzystać z akcesoriów magnetycznych.
| Parametr | iPhone 17e | iPhone 16e |
|---|---|---|
| Przekątna | 6,1 cala | 6,1 cala |
| Technologia | OLED Super Retina XDR | OLED Super Retina XDR |
| Rozdzielczość | 2532 × 1170 px | 2532 × 1170 px |
| Zagęszczenie pikseli | 460 ppi | 460 ppi |
| Jasność typowa | 800 nitów | 800 nitów |
| Jasność szczytowa HDR | 1200 nitów | 1200 nitów |
| Odświeżanie | 60 Hz | 60 Hz |
Oba modele mają ekran OLED o przekątnej 6,1 cala, rozdzielczości 2532 × 1170 pikseli i zagęszczeniu 460 ppi. W praktyce oznacza to szczegółowy obraz, na którym tekst pozostaje ostry, a zdjęcia zachowują dużo detali. Jasność typowa wynosi 800 nitów, a szczytowa jasność HDR sięga 1200 nitów, dzięki czemu filmy i zdjęcia mogą prezentować wyraźne różnice między jasnymi i ciemnymi obszarami. iPhone 17e otrzymał dodatkowo powłokę antyodblaskową, która może poprawić czytelność ekranu przy mocnym świetle.
Ważnym ograniczeniem obu modeli jest odświeżanie na poziomie 60 Hz. Jeśli przesiadasz się ze starszego iPhone’a z ekranem 60 Hz, nie odczujesz tu dużej zmiany płynności. Z kolei w porównaniu z telefonem wyposażonym w ekran 120 Hz przewijanie stron i animacje mogą wydawać się mniej płynne. Pod względem rozdzielczości, przekątnej i jasności nie ma jednak istotnej przewagi jednego modelu nad drugim.
| Parametr | iPhone 17e | iPhone 16e |
|---|---|---|
| Układ | A19 | A18 |
| CPU | 6 rdzeni | 6 rdzeni |
| GPU | 4 rdzenie | 4 rdzenie |
| Neural Engine | 16 rdzeni | 16 rdzeni |
| Apple Intelligence | Tak | Tak |
iPhone 17e korzysta z układu Apple A19, a iPhone 16e z Apple A18. Oba procesory mają 6-rdzeniowe CPU, 4-rdzeniowe GPU oraz 16-rdzeniowy Neural Engine, ale różnią się generacją architektury i możliwościami poszczególnych rdzeni. Nowszy A19 daje iPhone’owi 17e przewagę technologiczną, która może mieć znaczenie przy wymagających aplikacjach, grach i zadaniach wykorzystujących funkcje sztucznej inteligencji. Nie należy jednak przekładać samej różnicy generacji na konkretny procent wzrostu wydajności bez porównywalnych testów obu urządzeń.
W codziennym użytkowaniu oba układy zapewniają wysoką wydajność: uruchamianie aplikacji, przeglądanie internetu, komunikatory i edycja zdjęć nie powinny stanowić problemu. Oba modele obsługują również Apple Intelligence, więc zakup iPhone’a 17e nie jest konieczny wyłącznie po to, aby korzystać z tych funkcji. Jeśli planujesz używać telefonu przez 4-5 lat, A19 jest rozsądniejszym wyborem ze względu na nowszą generację sprzętu, ale przy dużej różnicy cenowej A18 nadal pozostaje mocną opcją.
| Parametr | iPhone 17e | iPhone 16e |
|---|---|---|
| Aparat główny | 48 MP Fusion | 48 MP Fusion |
| Przysłona | ƒ/1,6 | ƒ/1,6 |
| Stabilizacja optyczna | Tak | Tak |
| Tryb 2× | Tak, 12 MP | Tak, 12 MP |
| Zoom cyfrowy | Do 10× | Do 10× |
| Aparat przedni | 12 MP | 12 MP |
| Tryb nocny | Tak | Tak |
Oba telefony mają główny aparat 48 MP z przysłoną ƒ/1,6 i optyczną stabilizacją obrazu. Takie połączenie pozwala rejestrować szczegółowe zdjęcia i ogranicza ryzyko rozmycia obrazu przy fotografowaniu z ręki. Oba modele oferują również tryb 2× o rozdzielczości 12 MP, który wykorzystuje centralny fragment matrycy do uzyskania zbliżenia bez stosowania osobnego teleobiektywu. To przydatne rozwiązanie do portretów i fotografowania obiektów znajdujących się nieco dalej, choć nie zastępuje dedykowanego teleobiektywu z optycznym zoomem.
Z przodu oba urządzenia mają aparat 12 MP, a maksymalny zoom cyfrowy aparatu głównego wynosi 10×. Warto pamiętać, że przy dużym powiększeniu cyfrowym jakość zdjęć wyraźnie spada, dlatego najlepiej traktować je jako opcję awaryjną. Ponieważ podstawowe parametry aparatów są bardzo zbliżone, nie warto dopłacać do iPhone’a 17e wyłącznie ze względu na liczbę megapikseli. Przy wyborze lepiej porównać zdjęcia nocne, portrety i fotografie wykonywane pod światło – to właśnie przetwarzanie obrazu, a nie sama rozdzielczość, często decyduje o końcowym efekcie.
| Parametr | iPhone 17e | iPhone 16e |
|---|---|---|
| Maksymalna rozdzielczość | 4K Dolby Vision | 4K Dolby Vision |
| Maksymalna liczba klatek | 60 kl./s | 60 kl./s |
| Nagrywanie w zwolnionym tempie | 1080p do 240 kl./s | 1080p do 240 kl./s |
| Optyczna stabilizacja obrazu | Tak | Tak |
| Nagrywanie dźwięku stereo | Tak | Tak |
Do nagrywania filmów na Instagram, TikToka czy YouTube oba modele oferują podobny zestaw możliwości. Obsługują 4K Dolby Vision, stabilizację optyczną i nagrywanie w zwolnionym tempie w rozdzielczości 1080p. Nie ma więc podstaw, by wybierać nowszy model wyłącznie ze względu na maksymalną rozdzielczość nagrań.
| Parametr | iPhone 17e | iPhone 16e |
|---|---|---|
| Pojemność baterii | 4005 mAh | 4005 mAh |
| Odtwarzanie wideo | Do 26 godz. | Do 26 godz. |
| Odtwarzanie wideo online | Do 21 godz. | Do 21 godz. |
| Szybkie ładowanie przewodowe | Do 50% w ok. 30 min | Do 50% w ok. 30 min |
| Ładowanie bezprzewodowe | MagSafe i Qi2 do 15 W | Qi |
Oba modele mają baterię o pojemności 4005 mAh. Według deklaracji Apple zapewniają do 26 godzin odtwarzania wideo oraz do 21 godzin odtwarzania wideo online. Rzeczywisty czas pracy zależy od sposobu użytkowania, jasności ekranu, zasięgu sieci i używanych aplikacji.
Największa różnica dotyczy ładowania bezprzewodowego. iPhone 17e obsługuje MagSafe i Qi2 o mocy do 15 W, natomiast iPhone 16e korzysta ze standardu Qi. Oba modele obsługują szybkie ładowanie przewodowe, które pozwala naładować baterię do około 50% w 30 minut przy użyciu odpowiedniego zasilacza. Jeśli zależy Ci na ładowaniu magnetycznym i kompatybilności z akcesoriami MagSafe, lepszym wyborem będzie iPhone 17e.
| Wariant | iPhone 17e | iPhone 16e |
|---|---|---|
| Podstawowy | 256 GB | 128 GB |
| Średni | — | 256 GB |
| Największy | 512 GB | 512 GB |
W przypadku pamięci przewaga iPhone’a 17e jest prosta: podstawowa wersja oferuje dwukrotnie większą pojemność niż podstawowy iPhone 16e. To spora różnica dla osób, które robią dużo zdjęć, nagrywają filmy w 4K, instalują większe gry i nie chcą regularnie usuwać plików.
Z drugiej strony, jeśli wystarczy Ci 128 GB, a iPhone 16e kosztuje wyraźnie mniej, zakup starszej generacji może być rozsądniejszy. Przed wyborem sprawdź jednak, ile miejsca zajmują obecnie Twoje zdjęcia, aplikacje i kopie danych.
Wybierz iPhone’a 17e, jeśli:
Wybierz iPhone’a 16e, jeśli:
Odnowione telefony to sposób na oszczędność i zakup smartfona w świetnym stanie, bez konieczności wybierania nowego egzemplarza z salonu. Odnowiony iPhone może oferować te same funkcje co nowy model, a kosztować mniej. Przed zakupem warto jednak sprawdzić stan techniczny, kondycję baterii, klasę wizualną i warunki gwarancji – dzięki temu łatwiej uniknąć niemiłych niespodzianek.
W SWOPiFY każde urządzenie przechodzi 44-punktową weryfikację jakości. Kontrola obejmuje m.in. ekran, baterię, aparaty, Face ID, łączność bezprzewodową, mikrofony, głośniki i porty. Dzięki temu masz pewność, że kupowany telefon został dokładnie sprawdzony pod kątem sprawności technicznej.
Wybierając odnowiony telefon, wspierasz również gospodarkę cyrkularną. Zamiast zastępować sprawne urządzenie kolejnym nowym egzemplarzem, przedłużasz życie już wyprodukowanej elektroniki i pomagasz ograniczać ilość elektrośmieci.
Nie we wszystkich aspektach. iPhone 17e ma nowszy procesor A19, MagSafe i 256 GB pamięci w podstawowej wersji, ale oba telefony mają ekran OLED 6,1 cala, aparat główny 48 MP i deklarowany czas odtwarzania wideo do 26 godzin.
Tak, szczególnie jeśli jest dostępny wyraźnie taniej niż iPhone 17e. To dobry wybór dla osób, które nie potrzebują MagSafe ani większej pamięci w standardzie.
Apple deklaruje do 26 godzin odtwarzania wideo w obu modelach. Rzeczywisty czas pracy zależy od sposobu użytkowania i kondycji baterii.
Może być dobrym wyborem, jeśli kupujesz od sprzedawcy, który sprawdza urządzenia i jasno określa warunki gwarancji. W SWOPiFY telefony przechodzą 44-punktową kontrolę jakości, a klasy wizualne pomagają ocenić ich wygląd przed zakupem.
O AUTORZE:
Jestem pasjonatem odnowionej elektroniki – pokazuję, że można mieć świetny sprzęt bez przepłacania i bez dokładania kolejnych elektrośmieci. Na blogu dzielę się wiedzą i doświadczeniem, żeby inspirować do sprytniejszych i bardziej świadomych wyborów technologicznych.
O AUTORZE:
Jestem pasjonatem odnowionej elektroniki – pokazuję, że można mieć świetny sprzęt bez przepłacania i bez dokładania kolejnych elektrośmieci. Na blogu dzielę się wiedzą i doświadczeniem, żeby inspirować do sprytniejszych i bardziej świadomych wyborów technologicznych.