Samsung Galaxy A5 2016 (1 SIM) 16GB Black
Refurbished product- 12-month warranty
- 30 days to return
- Delivery included
Selected colour:
- 12-month warranty
- 30 days to return
- Delivery included
Selected colour:
| Color | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Release year | 2016 |
| SIM | Single SIM |
| Battery capacity | 2900 mAh |
| Screen size | 5.2" |
| Screen type | Super AMOLED |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Screen refresh rate | 60 Hz |
| Front camera resolution | 5.0 MP |
| Camera resolution - rear | 13.0 MP |
| Operating system | Android |
| Processor | Exynos 7580 |
| Built-in memory | 16 GB |
| RAM memory | 2 GB |
| Connector type | Micro-USB |
| Wireless charging | No |
| Bluetooth standard | 4.1 |
| Foldable | No |
| Connectivity | WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, NFC, LTE |
| Height | 144.8 |
| Width | 71 |
| Depth | 7.3 |
| Weight | 155 |
| Package contents | Charging cable |
Processor: Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 Galaxy 64bit, 1 x 3.39 GHz Kryo Prime + 3 x 3.15 GHz Kryo Gold + 2 x 2.96 GHz Kryo Gold + 2 x 2.27 GHz Kryo Silver, Built-in memory: 256 GB, RAM memory: 12 GB, Battery capacity: 5000 mAh, Release year: 2024
Processor: Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 Galaxy 64bit, 1 x 3.39 GHz Kryo Prime + 3 x 3.15 GHz Kryo Gold + 2 x 2.96 GHz Kryo Gold + 2 x 2.27 GHz Kryo Silver, Built-in memory: 512 GB, RAM memory: 12 GB, Battery capacity: 5000 mAh, Release year: 2024
Processor: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy 64bit, 1 x 3.36 GHz Kryo Prime + 4 x 2.80 GHz Kryo Gold + 3 x 2.00 GHz Kryo Silver, Built-in memory: 256 GB, RAM memory: 8 GB, Battery capacity: 5000 mAh, Release year: 2023
Processor: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy 64bit, 1 x 3.36 GHz Kryo Prime + 4 x 2.80 GHz Kryo Gold + 3 x 2.00 GHz Kryo Silver, Built-in memory: 128 GB, RAM memory: 8 GB, Battery capacity: 3900 mAh, Release year: 2023
Processor: Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 Galaxy 64bit, 1 x 3.39 GHz Kryo Prime + 3 x 3.15 GHz Kryo Gold + 2 x 2.96 GHz Kryo Gold + 2 x 2.27 GHz Kryo Silver, Built-in memory: 512 GB, RAM memory: 12 GB, Battery capacity: 5000 mAh, Release year: 2024