Samsung Galaxy X Cover 3 (1 SIM) 8GB Gray
Refurbished product- 12-month warranty
- 30 days to return
- Delivery included
Selected colour:
- 12-month warranty
- 30 days to return
- Delivery included
Selected colour:
| Color | Gray |
| Manufacturer | Samsung |
| Release year | 2015 |
| SIM | Single SIM |
| Battery capacity | 2200 mAh |
| Screen size | 4.5" |
| Screen type | PLS TFT LCD |
| Screen resolution | 800 x 480 |
| Screen refresh rate | 60 Hz |
| Front camera resolution | 2.0 MP |
| Camera resolution - rear | 5.0 MP |
| Operating system | Android |
| Processor | Marvell Armada PXA1908 |
| Built-in memory | 8 GB |
| RAM memory | 1,5 GB |
| Connector type | Micro-USB |
| Wireless charging | No |
| Bluetooth standard | 4.1 |
| Foldable | No |
| Connectivity | WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, NFC, LTE |
| Height | 132.9 |
| Width | 70.1 |
| Depth | 10 |
| Weight | 154 |
| Notes | The full refurbishment process prevents guaranteeing the IP54 or IP67 certification; therefore, it is excluded from the warranty conditions. |
| Package contents | Charging cable |
Processor: Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 Galaxy 64bit, 1 x 3.39 GHz Kryo Prime + 3 x 3.15 GHz Kryo Gold + 2 x 2.96 GHz Kryo Gold + 2 x 2.27 GHz Kryo Silver, Built-in memory: 256 GB, RAM memory: 12 GB, Battery capacity: 5000 mAh, Release year: 2024
Processor: Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 Galaxy 64bit, 1 x 3.39 GHz Kryo Prime + 3 x 3.15 GHz Kryo Gold + 2 x 2.96 GHz Kryo Gold + 2 x 2.27 GHz Kryo Silver, Built-in memory: 512 GB, RAM memory: 12 GB, Battery capacity: 5000 mAh, Release year: 2024
Processor: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy 64bit, 1 x 3.36 GHz Kryo Prime + 4 x 2.80 GHz Kryo Gold + 3 x 2.00 GHz Kryo Silver, Built-in memory: 256 GB, RAM memory: 8 GB, Battery capacity: 5000 mAh, Release year: 2023
Processor: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy 64bit, 1 x 3.36 GHz Kryo Prime + 4 x 2.80 GHz Kryo Gold + 3 x 2.00 GHz Kryo Silver, Built-in memory: 128 GB, RAM memory: 8 GB, Battery capacity: 3900 mAh, Release year: 2023
Processor: Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 Galaxy 64bit, 1 x 3.39 GHz Kryo Prime + 3 x 3.15 GHz Kryo Gold + 2 x 2.96 GHz Kryo Gold + 2 x 2.27 GHz Kryo Silver, Built-in memory: 512 GB, RAM memory: 12 GB, Battery capacity: 5000 mAh, Release year: 2024