Huawei P9 Lite 2017 (1 SIM) 16GB Black
Refurbished product- 12-month warranty
- 30 days to return
- Delivery included
Selected colour:
- 12-month warranty
- 30 days to return
- Delivery included
Selected colour:
| Color | Black |
| Manufacturer | Huawei |
| Release year | 2017 |
| SIM | Single SIM |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Screen size | 5.2" |
| Screen type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Screen refresh rate | 60 Hz |
| Front camera resolution | 8.0 MP |
| Camera resolution - rear | 12.0 MP |
| Operating system | Android |
| Processor | HiSilicon Kirin 655 |
| Built-in memory | 16 GB |
| RAM memory | 3 GB |
| Connector type | Micro-USB |
| Wireless charging | Yes |
| Bluetooth standard | 4.1 |
| Foldable | No |
| Connectivity | WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, NFC, LTE |
| Height | 147.2 |
| Width | 72.9 |
| Depth | 7.6 |
| Weight | 147 |
| Notes | The full refurbishment process prevents guaranteeing the IP54 or IP67 certification; therefore, it is excluded from the warranty conditions. |
| Package contents | Charging cable |
Processor: Qualcomm Snapdragon 450, Built-in memory: 32 GB, RAM memory: 3 GB, Battery capacity: 4000 mAh, Release year: 2019
Processor: HiSilicon Kirin 659 64bit, 4 x 2.36 GHz Cortex-A53 + 4 x 1.70 GHz Cortex-A53, Built-in memory: 64 GB, RAM memory: 4 GB, Battery capacity: 3340 mAh, Release year: 2017
Processor: HiSilicon Kirin 659 64bit, 4 x 2.36 GHz Cortex-A53 + 4 x 1.70 GHz Cortex-A53, Built-in memory: 64 GB, RAM memory: 4 GB, Battery capacity: 3000 mAh, Release year: 2018
Processor: HiSilicon Kirin 659 64bit, 4 x 2.36 GHz Cortex-A53 + 4 x 1.70 GHz Cortex-A53, Built-in memory: 64 GB, RAM memory: 4 GB, Battery capacity: 3000 mAh, Release year: 2018